Kısaca SEO

Basitçe, arama motoru optimizasyonu (SEO), potansiyel müşterileriniz sizi anahtar kelimeler veya kelime öbekleri kullanarak bulmaya çalıştığında web sitenizin bir arama motorunda (Google, Bing, Yahoo) bulunmasını sağlamak için geliştirilen bir takım çalışmalardır.
Bu, web sitenizin doğru hedef kitle tarafından görülmesini sağlar ve bunu yaparak daha kaliteli trafik elde ederek daha yüksek dönüşümlere ve daha fazla satış yol açar.

Seo

SEO nedir?

İngilizcedeki “Search engine optimization” kelimesinin baş harflerinden kısaltılmış olan ve dilimize “Arama motoru optimizasyonu” olarak geçen SEO nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu dilimize İngilizce’den geçen ve “Search engine optimization” kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan bir dijital pazarlama terimidir. Arama motorlarındaki arama sonuçlarından ücretsiz trafik kazanma uygulaması veya süreci olarak tanımlanır.

Başka bir deyişle arama SEO; web içeriğini anahtar kelimeler, bağlantılar kullanarak ve alakalı içerik oluşturarak çevrimiçi aramalarla uyumlu hale getirmek için yapılan tüm çevrimiçi çabaları ifade eder.

SEO, özellikle bir web sitesini Google, Yahoo ve Bing gibi sitelerde arama sonuçlarında daha yükseğe çıkarmaya odaklanan bir dijital pazarlama türüdür. Arama motorları, bir web sitesine organik (ücretsiz) trafik getirmede en yaygın araçtır ve bu da SEO’yu oldukça rekabetçi kılar. Başarılı bir strateji, bir işletmeye yüksek düzeyde fayda sağlayabilir.

İnternete aşina iseniz, muhtemelen her gün bir arama motoru kullanıyorsunuzdur. Google, Yahoo veya Bing gibi büyük arama motorlarının tümü, bilgi arayan kullanıcılar için popüler seçeneklerdir. Bir arama yapıldığında, bu arama motorları, arama motoru sonuç sayfasında (SERP’ler) hangi içeriğin listeleneceğini belirleyen bir algoritmaya sahiptir. Arama motorları yalnızca web sayfası içeriğini görüntülemez. Bir arama sonucu sayfasında videolar, resimler, yerel işletme sonuçları veya diğer medya türlerini de görüntüleyebilirler.

Neden SEO Hizmeti?

SEO, herhangi bir şirketin dijital varlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Doğru SEO danışmanının yardımıyla, işletmenizi bu büyük rekabette öne geçirebilirsiniz. SEO stratejilerinizi optimize edip, pazarlama kampanyalarınızı sağlam SEO danışman hizmetleri ile ölçeklendirebilirsiniz.

Yani profesyonel ve verimli bir SEO danışmanlığı, hedeflenen arama motoru trafiğini artırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak belirleyici bir faktördür.

Bir SEO danışmanından alınan seo hizmeti, her boyut ve türden işletme için birçok dijital pazarlama işlevini gerçekleştirir. Birincil görevleri, işletmenizin veya markanızın arama motorları aracılığıyla çevrimiçi olarak bulunmasını sağlama zorluğunun üstesinden gelmenize yardımcı olmaktır.

Seo Danismanligi

SEO neden önemlidir?

Seo Neden Onemlidir

Günümüzün rekabetçi pazarında SEO her zamankinden daha önemlidir. Arama motorları, sorularına yanıt arayan veya sorunlarına çözüm arayan milyonlarca kullanıcıya her gün hizmet vermektedir. Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa, SEO, işletmenizin büyümesine ve işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve anahtar kelimeler için en üst sıralarda yer almak web sitenizin güvenilirliğini artırır. Kullanıcılar bir arama motoruna girdikleri terimler için sıralamaları zihinsel olarak not alırlar ve tüketicilerin zihninde sıralamanız bir güven oyu gibidir. Bazı tüketiciler bunu kabul etmese de, yüksek bir arama sıralaması sizi onların gözünde daha güvenilir kılar.

Anahtar Kelime Analizi
Anahtar kelimeler, insanların arama motorlarına yazdıkları kelimeler ve kelime öbekleridir. Arama sorguları veya “SEO anahtar kelimeleri ” olarak da bilinirler.
Pazar Araştırması
Pazar araştırması, doğrudan potansiyel tüketicilerle yapılan araştırmalar yoluyla yeni bir ürün veya hizmetin fizibilitesini değerlendirme süreci olarak tanımlanmaktadır.
Hedef Kitle Analizi
Hedef kitle analizi, temelde birçok işletmenin, bir kampanyadan maksimum değeri elde etmek için ve pazarlama süreçlerini başarılı bir şekilde düzene koymak için ihtiyaç duyduğu bir pazarlama stratejisidir.
Kullanıcı Deneyimi
Kullanıcı deneyimi kullanıcı ve müşteri odaklı tasarımlarla sunulan içeriğin en basit ve kullanılabilir hale indirgenerek SEO ile birleştirilmesidir.

Teknik SEO

Sitenizin görünürlüğünü ve organik sıralamalarını iyileştirmek amacıyla arama motoru botlarının web sitenizi kolay, hızlı ve doğru bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için web sitenizin ve sunucunuzun optimize edilmesine teknik SEO denir.

Site İçi SEO

Site içi SEO, bir web sayfasındaki farklı öğeleri , Google ve diğer arama motorları tarafından dizine eklenme ve hedef kitleniz tarafından yapılan aramalarda üst sıralarda yer alma konusunda mümkün olan en iyi şansı vermek için optimize etme sürecidir.

Site Dışı SEO

Arama motoru sonuç sayfalarında sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizin dışında gerçekleştirilebilecek tüm backlink ve tanıtım işlemlerini kapsayan çalışmalara site dışı SEO adı verilir ve titizlikle yapılması gerekmektedir. Ayırca sosyal medya işlemleri de buna dahildir.

Evet, işletmeniz SEO’ya yatırım yapmalıdır. Arama motoru optimizasyonu, her tıklama için ödeme yapmadan trafiği artırmanın bir yolunu sunar.
PPC (Tıklama başına ödeme) reklamları yayınladığınızda, web sitenize o kanal üzerinden gelen her bir tıklama için ücretlendirilirsiniz. SEO uzun sürede hesap ettiğinizde websiteniz için daha ekonomik olmaktadır.

  • Web siteniz, arama motorlarının onu taramasını engelliyor (genellikle robots.txt dosyanızda) veya dizine eklememeleri için talimat veriyor (genellikle noindex etiketleri kullanarak) olabilir. Bu engellemeleri çözün ve sitenizin dizine eklendiğini görmelisiniz.
  • Siteniz çok kısa bir süre önce (birkaç gün içinde) hizmete girdi ve siteyi Google’a göndermediniz veya herhangi bir yerden sitenize bağlantı vermediniz, yani henüz dizine eklenmemiş. Google Search Console’u kurun ve dizine ekleme isteğinde bulunun.
  • Siteniz, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ettiği için site genelinde manuel ceza aldı. Bu nadirdir ve pek olası değildir. Bununla birlikte, bunun gerçekleşmesi için bazı ciddi siyah şapka SEO taktiklerini kullanıyor olmanız gerekir.

SEO’nun maliyeti, ne kadar iş yapılması gerektiğine bağlıdır. E-ticaret siteleri çok daha karmaşıktır ve bunlara çok daha fazla zaman ayırmamız gerekiyor. Bu nedenle maliyet, web sitenizde ne kadar zaman harcadığımıza bağlıdır. Ne kadar çok zamanımız olursa, o kadar çok şey yapabiliriz.

SEO önemlidir çünkü ziyaretçileri arama yoluyla web sitenize çekecektir. Potansiyel müşterileriniz tarafından bulunamıyorsa bir web sitesine sahip olmanın bir anlamı yoktur. SEO’yu iyi yaparsanız, web sitenizin ziyaretçi sayısını organik olarak artırabilirsiniz. Bu da daha fazla satış anlamına geliyor tabi.

Anahtar kelimeler , arama motorlarına alaka düzeyi sinyalleri sağladıkları için önemlidir. Web sayfanız alakalıysa, belirli bir sorgu için arama sonuçlarından biri olma şansı daha yüksektir. Örneğin, İstanbul’da bir çilingirseniz ve web sitenizde “ Çilingir İstanbul” terimi varsa, bu anahtar kelimeyi arayan kişiler web sitenizi arama sonuçlarından biri olarak bulabilir. Google algoritması; Rank Brain ve BERT dahil olmak üzere güncellemelerle daha karmaşık hale geliyor , bu nedenle web sitenizi bir anahtar kelimeyle doldurmanız spam olduğu için önerilmez.

Her ikisinin de yerinde olması gerekir. Bu ajansta her zaman bir SEO denetimi şeklinde site içi SEO ile başlarız . İyi bir site içi SEO temelleri olmadan, herhangi bir geri bağlantı etkisi daha az fark edilir olacaktır. Zaman zaman bunun böyle olduğunu görüyoruz.

Evet çok önemlidir. Özellikle mobil sitenizin çok hızlı yüklenmesi önemlidir. Sayfa hızı bir sıralama sinyalidir ve kötü bir yükleme süresi, web sitenize gelen ziyaretçiler için kötüdür ve web sitenizden ayrılabilir veya daha az zaman harcayabilirler. Google hızlı web sitelerini sever. Web sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olun!

Gerçekten birçok değişkene bağlıdır. Halihazırda birçok doğal geri bağlantıya sahip, ancak site içi SEO profili zayıf olan köklü bir işletme, yeni bir işletmeye kıyasla bir denetim yapıldığında daha hızlı sıralanır. Değişkenler: kullanılan içerik yönetim sistemi, işletmenin ve web sitesinin yaşı, web sitesinin büyüklüğü, site içi SEO, geri bağlantı sayısı, sosyal medyanın pazarlamanın bir parçası olup olmadığı, yeni içerik olup olmadığıdır. Değişkenler bu denli fazla olsa da genel olarak 3-6 ay içerisinde olumlu bir değişim olur ve ortalama 1 yıl içerisinde başarıya ulaşılır.